Kašperské Hory si oddychly. Ministerstvo zakázalo těžbu zlata na Šumavě

Zlato se na Šumavě těžit nebude. Podle ministerstva životního prostředí by takový zásah poškodil cennou přírodu v oblasti Kašperských Hor.

Kašperské_Hory_od_Liščího_vrchu

Příroda v Kašperských Horách zůstane nedotčená.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Příroda v Kašperských Horách zůstane nedotčená.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Všem společnostem, které uvažovaly o tom, že by v okolí Kašperských Hor začaly s průzkumy, aby si potvrdily přítomnost nalezišť zlata a wolframu, udělalo čáru přes rozpočet ministerstvo životního prostředí. To všechny žádosti o podobné aktivity minulý týden zamítlo. Těžební práce by podle něj ohrozily významné přírodní hodnoty, které se v oblasti vyskytují, a které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Šumava.

Pro Kašperské Hory znamená zpráva ministerstva velkou úlevu, protože snahy o vydolování zlata, kterého je podle odhadů v oblasti kolem 120 tun, se objevovaly v posledních desetiletích. K těžbě však nedošlo ani za komunismu, i když tehdy už existovaly podrobné plány, ani po Sametové revoluci, kdy se o ní začalo mluvit znovu.

V dávné středověké minulosti se zlato v okolí Kašperských Hor těžilo a ještě do dneška se město na různých místech s následky těžby potýká, propadá se tam totiž půda. Než se Šumava s následky těžby z 13. a 14. století vzpamatovala, trvalo to 500 let. Na druhou stranu díky tehdejší těžbě se z Kašperských Hor stalo jedno z nejdůležitějších center kraje a jeho význam, ač v omezené míře, trvá dodnes.

Autor: Jan Skala

Související

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje