Karolina Slunéčková by dnes oslavila 90. Předčasně ji však zabila rakovina

Karolina Slunéčková se dožila pouhých 49 let, ovšem i tak v české kultuře zanechala znatelnou stopu. Dnes by oslavila devadesátku.

FtKdIJWXwAEgALK

Karolina Slunéčková na snímku s kolegou Vladimírem Menšíkem.
Zdroj: X

  • Karolina Slunéčková na snímku s kolegou Vladimírem Menšíkem.
  • Zdroj: X

Když se v roce 1966 ve svých 32 letech objevila herečka Karolina Slunéčková v hlavní roli divadelní adaptace Kočky na rozpálené plechové střeše na domovské Vinohradské scéně, měla obrovský úspěch a kritici ji pasovali na jeden ze sexysymbolů šedesátých let. V Divadle na Vinohradech pak ještě další řadu let excelovala v dramatických a komediálních rolích. Její um je dodnes ke zhlédnutí na záznamech představení Přišel na večeři a Brouk v hlavě. Právě divadelní prkna byla pro herečku, která by dnes oslavila 90. narozeniny, smyslem jejího kulturního života.

Uplatnění našla i ve filmu, ovšem nikdy v něm nedostala hlavní roli. Tvůrci jí obsazovali spíše do úloh prodavaček jako v seriálu Žena za pultem nebo maminek v normalizačním snímku Okres na severu. Všemu však udělala přítrž zákeřná rakovina plic, která ji postihla na začátku roku 1983.

Slunéčková do posledních chvil věřila, že se vrátí na divadelní scénu, v čemž jí pomáhala její kolegyně Jiřina Jirásková. „Když už byla příliš nemocná a zdevastovaná, tak jsem jí řekla: ‚Tak takhle teda ne! S tím musíš něco udělat!‘ a ona přišla, no to nemáte představu, se zjevením. Já jsem pro ni jela autem. Ona na mě čekala před domem a tam stála skutečně světová hvězda! Ani ta choroba nedokázala ty krásný rysy zničit,“ popsala poslední chvíle života Slunéčkové Jirásková. Ještě týden před smrtí herečka plánovala divadelní představení, které však už odehrát nestihla. Zemřela 11. června 1983.

Autor: Jan Skala

Související

Zpěvačka Zuzana Navarová by oslavila 65. narozeniny.
Hudba

Jedna z nejosobitějších zpěvaček by dnes oslavila 65. Před lety ji ale zabila rakovina

profimedia-0882219656
Divadlo Video

Harry Potter získal cenu Tony. Radcliffe září na Broadwayi

televize
Film a TV

Sledovanost televize v Česku překonala evropský průměr

standard_compressed_europe-Pixabay_free_G_Altmann
Domácí

Překvapivá shoda. Téma Green Dealu ze stolu shodil pouze Okamura