Na Karlovarsku vznikla první mykologická poradna. Zázemí našla ve vestibulu oddělení klinické mikrobiologie a vede ji zkušený mykolog Jan Wipler, který kromě odborné praxe vyučuje také na Přírodovědecké fakultě v Hradci Králové. Poradna chce pomáhat předejít zdravotním komplikacím a ulevit zbytečně přetíženým pohotovostem.
Lidé často neví, které houby mohou sníst a kterým se obloukem vyhnout. Největší chybou bývá slepé důvěřování rodinným legendám nebo náhodným radám z internetu. Stačí nepatrná chyba a houbařská idyla končí výplachem žaludku.
Nemocnice upozorňuje, že v případě podezření na otravu by lidé měli donést co nejvíc zbytků z jídla i syrových hub. Mykolog pak rychleji určí, zda šlo o skutečně nebezpečný druh, nebo jen o planý poplach. Častým jevem je totiž takzvaný pseudomycetismus, tedy stav, kdy člověk zpanikaří, že se otrávil a jeho tělo podlůe toho reaguje. V takovém případě je lepší krátká konzultace než noc v nemocnici.
Mykologická poradna je otevřená od pondělí do čtvrtka od 7 do 15 hodin, ale po domluvě lze konzultaci sjednat i mimo pracovní dobu. Výhodou je možnost konzultace na dálku. Stačí poslat snímek houby e-mailem nebo přes WhatsApp.
Kromě klasických jedlých hub se poradna věnuje i méně známým tématům. Řeší například dřevokazné houby v domácnostech, které ničí konstrukce, nebo invazivní druhy, které mohou vyvolat alergické reakce. Zvláštní pozornost nemocnice věnuje také psychoaktivním houbám. Třeba lysohlávky v případě podezření na zneužití zajistí.