Případ mučení a jiného krutého, nelidského a ponižujících zacházení a trestání vlastního obyvatelstva míří k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Obžalovanou je Sýrie, v roli žalobců se představuje Kanada a Nizozemsko. Oba státy proti Sýrii hromadí důkazy už od roku 2020, kdy se nejprve Nizozemsko rozhodlo pohnat režim blízkovýchodního státu k zodpovědnosti, a o rok později se k žalobě připojila i Kanada. „Lidi byli mučeni vražděni a unášení a také napadeni jedovatým plynem,“ vypočetl zločiny, které se v Sýrii za doby, kdy jí vládl autokratický vládce Bašár al-Asád děly, nizozemský ministr zahraniční Wopke Hoekstra.
The Assad regime has committed serious human rights abuses against its own people, both during and before the civil war. That is why we, together with Canada, will be instituting proceedings against Syria before the @CIJ_ICJ: https://t.co/3gBpN8q7H7 1/3 pic.twitter.com/rzldWxgDOe
— Wopke Hoekstra (@WBHoekstra) June 12, 2023
Navzdory zmíněné žalobě se Sýrie vrátila do společenství Ligy arabských států, odkud ji ostatní země vyloučily v roce 2011, když se povstání proti Asádovi přelilo v krvavou občanskou válku. Ta sice dodnes neskončila, dostala se ale do fáze zamrzlého konfliktu.