čtvrtek 17. července 2025

Kam s jaderným odpadem? Sněmovna vybrala čtyři místa pro jeho uložení

Parlament posvětil výběr čtyř lokalita, kam se bude ukládat jaderný odpad. Obcím se to nelíbí, argumentují poškozením zdrojů pitné vody.

Radioactive_keeper_drums

Obce z Pošumaví ve svých katastrech jaderný odpad nechtějí.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Obce z Pošumaví ve svých katastrech jaderný odpad nechtějí.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku, to jsou čtyři místa, o kterých poslanci rozhodli jako o těch, kde se bude ukládat odpad z jaderných elektráren. Problematikou se zákonodárci zabývají už od devadesátých let, kdy se dopad začal skladovat v bývalém vytěženém dole Bratrství u Jáchymova, v meziskladu jaderné elektrárny Dukovany a v bývalém vápencovém lomu Richard u Litoměřic. Nyní by zbytky vyhořelého paliva měly nalézt konečnou stanici v hlubinných dolech ve zmíněných lokalitách.

Skutečnost, že právě u nich bude jaderný odpad uložený, se samotným obcím ale nelíbí. Už v minulosti poukazovaly na to, že by to mohlo výrazně ohrozit zdroje pitné vody. Jejich argumenty ale smetl ze stolu nejprve Nejvyšší správní soud a jeho rozhodnutí následně potvrdil i Ústavní soud.

Přestože hlubinná úložiště měla vzniknout do roku 2065, věc je prý nutné urychlit. Na vytipovaná čtyři místa se jaderný odpad začne vozit nejpozději v roce 2050.

Autor: Jan Skala

Související

zdravotní sestra
Domácí Zdraví

Více sester i záchranářů. Vláda spustí miliardový plán na posílení zdravotnictví

PET lahve
Domácí

Přílepek k zákonu o pyrotechnice zabránil zdražení potravinářských obalů

právník
Domácí

Stát platí půl milionu lidí. Nejvíc jich je ve školství, úředníků ubývá

tunel
Domácí

Tunel pod Krušnými horami spojí Česko s Německem