Východoevropskou Gruzií zmítají poslední dobou protesty nespokojené části obyvatelstva, které nesouhlasí s politikou premiéra Irakliho Kobachidzeho. Ten promluvil v uplynulých dnech v televizi, kde vysvětlil současné směřování země, která nezaujala ostře protiruskou rétoriku jako většina evropských států. Problém totiž nastal v novele zákona o transparentnosti zahraničního vlivu, v němž opoziční politici i prezidentka Salome Zurabišvili vidí stejný princip, jakým ruské úřady omezili svobodu nezávislých médií.
This too is us! 🇬🇪🇪🇺
— Marika Mikiashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@Mikiashvili_M) April 17, 2024
This has a high chance of being the largest demonstration in #Georgia’s history ✊🏻#NoToRussianLaw pic.twitter.com/WhI7fT70FF
Podle Kobachidzeho má návrh zákona zabránit ukrajinizaci země, posílit její suverenitu a stabilní rozvoj. To je podle něho běžná podmínka pro vstup do Evropské unie. Opozice však varuje před tím, že vláda má v úmyslu vstup do bruselského společenství překazit, stejně jako snahy o vstup do NATO.
Premiér zase argumentuje tím, že zabránil nevládním organizacím, aby v letech 2020 až 2022 svrhly jeho vládu, protože pokud by se tak stalo, byla by dnes Gruzie v horší situaci, než je Ukrajina. Prezidentka Salome Zurabišvili v souvislosti s nepokoji vyzvala k široké účasti v parlamentních volbách, které se budou konat v říjnu. Preference však ukazují, že většina obyvatelstva stále preferuje současnou vládní stranu Gruzínský sen.