Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

Bouřlivá situace na slovenské politické scéně se neuklidňuje. Ministr obrany Robert Kaliňák podává trestní oznámení na svého předchůdce kvůli darování slovenských stíhaček Ukrajině.

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11

Robert Kaliňák žaluje svého předchůdce kvůli vlastizradě.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Robert Kaliňák žaluje svého předchůdce kvůli vlastizradě.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (SMER-SD) se rozhodl podat trestní oznámení na svého předchůdce Jaroslava Nadě, který by ministrem ve vládách Igora Matoviče a Eduarda Hegera. Nelíbí se mu totiž, že Slovensko v době, kdy Naď ministerstvo vedl, darovalo Ukrajině sovětské stíhačky MiG-29. Tuto činnost označil Kaliňák za jasně vlastizrádnou, protože tehdejší vláda neměla kompetence k tomu, aby se strojů zbavila. Podle ministra tak oslabila bojeschopnost Slovenska.

Slovensko bojové letouny darovalo Ukrajině loni, v době, kdy strana SMER-SD byla v opozici a takový krok tehdy tvrdě kritizovala. Stalo se tak totiž v době, kdy vládě byla vyslovena nedůvěra a tím pádem nemohla rozhodovat o takových otázkách jako je rozdávání techniky, která je nutná k obraně vlasti.

Od podzimu, kdy SMER-SD znovu převzal vládu Slovensko, zastavilo jakoukoliv vojenskou pomoc svému východnímu sousedovi. Zároveň však nezakázalo dodávky zbraní na Ukrajinu na komerční bázi.

Autor: Jan Skala

Související

GSR9wTYXwAEcvqx
Zahraniční

V Praze kečup, v Moskvě barva. Pachatele útoku na ambasádu už zadržela policie

1000009310
Zahraniční

Turecko chce obnovit obilnou dohodu, řekl Erdogan Zelenskému

Petr Pavel na summitu NATO.
Zahraniční

Všechny státy NATO kromě Maďarska se zavázaly k podpoře Ukrajiny, řekl Pavel

profimedia-0889174564
Zahraniční

Biden si spletl Zelenského s Putinem. Přesvědčuje veřejnost o své způsobilosti