Velitelem akce byl technik a archeologický experimentátor Pavel Pavel, který proslul rozpohybováním soch na Velikonočním ostrově.
Viklan byl otočený o 60 stupňů kolem své osy a k tomu byl asi o 15 stupňů. „Pojal jsem to trošku i jako slavnost. Po 40 letech jsem pozval ty kluky, kteří právě tady se mnou v roce 1983 byli, když jsme viklan rovnali poprvé. Klády, sochory a páky máme. Ale dřít se takhle v našem věku, a pomocí pák otáčet kamenem po dvou třech centimetrech, už nemůžeme. Takže zapojíme každého, kdo tu bude, včetně novinářů,“ těšil se před začátkem práce Pavel s tím, že kromě pětimetrových dřevěných pák a lan vezme tentokrát za vděk i hydraulikou.
„V této chvíli již můžeme říct, že Kadovský viklan je bezpečně uložený zpět a nehrozí zřícením. O tom, jestli se bude následně opět i viklat, budeme dále jednat. Důležité je, že jsme vyřešili havarijní stav,“ řekl Pavel Pavel po úspěšném vrácení viklanu na místo.
Právě Pavel už jednou viklan na místo vrátil pouze za pomoci dřevěných pák a klínů v roce 1983. Od té doby jej vandalové shodili ještě několikrát. Naposledy se jeho usazování odehrálo v roce 2003.
S havarijním stavem viklanu pomohl i Jihočeský kraj. „Na odboru životního prostředí máme finanční prostředky na podobné katastrofy, tak jsme přispěli částkou 75 tisíc korun. Na financování se samozřejmě podílí i obec Kadov,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch, podle kterého je důležité, že se podařilo vyřešit havarijní stav a kámen nehrozí zřícením. „V následujících týdnech budou pokračovat debaty s obcí i majiteli pozemku o tom, jestli se tu bude instalovat nějaké zabezpečovací zařízení, které by mapovalo vandalismus, zvažujeme umístění fotopastí, kamer,“ dodal Hroch.
Pokud se bude viklan dál viklat, bude se muset pravidelně kontrolovat. Vždy po nějakém čase bude nutné situaci zhodnotit a pokud by došlo k posunu, vrátit ho nazpátek. „Pokud se viklan stane opět viklajícím, pak bychom budoucím návštěvníkům vzkázali: Kývat můžete, ale neblbněte,“ uzavřel náměstek Hroch.