Úterní zničení Kachovské přehrady na jihovýchodě Ukrajiny způsobilo katastrofu, která bude mít nedozírné dopady na obyvatele Ukrajiny, ale i na přírodu a zemědělství. Zhruba 17 tisíc lidí se po zatopení Chersonu a přilehlých oblastí ocitlo v nebezpečí života. Od počátku prolomení vody z přehrady započaly evakuační práce. Pro místní je aktuální situace kritická kvůli ztrátě domovů, potravin, pitné vody i obživy.
Podle generálního ředitele Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) spadající pod OSN Antónia Vitorina zničení přehrady ohrozilo tisíce životů a způsobilo „zavážené environmentální škody a vedlo k dalšímu napětí na služby poskytující pomoc v zemi, která řeší humanitární následky více než rok trvající války.“ UNICEF se pro zpravodajství OSN nechal slyšet, že v úterý poskytl 25 tisíc lahví vody, zásoby hygieny a více než deset tisíc tablet na čištění vody.
Podle IOM se očekává, že porušení přehrady také ovlivní dodávky vody do Ruskem okupované oblasti Krymu a dalších oblastí Ukrajiny a představuje také hrozbu pro chlazení nedaleké jaderné elektrárny v Záporoží. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) v úterý vydala stanovisko, že zničení Kachovské přehrady nepředstavuje okamžitou hrozbu pro jadernou elektrárnu v Záporoží.
„Navzdory zkáze způsobené válkou a výzvám, kterým čelíme, musíme investovat do obnovy a rekonstrukce Ukrajiny po Kachovské katastrofě. Zatímco budeme pomáhat na krizových místech, musíme pohlídat mírovou budoucnost Ukrajiny,“ řekl Vitorino.
Kherson under water after the destruction of Nova Kakhovka Dam. pic.twitter.com/oMhhgACh2W
— Clash Report (@clashreport) June 7, 2023
Ukrainian drone spots people stuck in their flooded home in the temporarily Russian-occupied zone of the Kherson region after Russian destroyed the Kakhovka dam.
— Visegrád 24 (@visegrad24) June 7, 2023
Knowing that the Russians don’t do rescue-missions, the Ukrainian drone was sent to provide them with water. pic.twitter.com/7C92vYrvnV