K Měsíci poprvé poletí Afroameričan i žena. NASA představila posádku

Mise Artemis II naplánovaná na konec roku 2024 je první misí NASA s lidskou posádkou k oběžné dráze Měsíce po více než 50 letech. V roce 2025 by měl člověk opět přistát na Měsíci.

Posádka lunární mise Artemis II

Posádka lunární mise Artemis II
Zdroj: NASA

  • Posádka lunární mise Artemis II
  • Zdroj: NASA

Posádka pro let k Měsíci zahrnuje první ženu, prvního Afroameričana a prvního Kanaďana, kteří kdy byli přiděleni k lunární vesmírné misi. Doposud se k oběžné dráze Měsíce vydali pouze běloši.

Cesta, při které posádka Artemis obletí Měsíc, je naplánovaná na konec roku 2024 a bude trvat deset dní. Jde o první lunární cestu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s lidskou posádkou za více než půl století. Naposledy se posádka NASA přiblížila k Měsíci v roce 1972 v rámci programu Apollo.

Mise má otevřít cestu k přímému letu na Měsíc a i vzdálenějším vesmírným cílům. „Tato mise dláždí cestu pro expanzi lidského průzkumu hlubokého vesmíru a představuje nové příležitosti pro vědecké objevy, komerční, průmyslová a akademická partnerství,“ uvádí v oficiálním stanovisku NASA.

Posádku podle ředitele NASA Normana Knighta tvoří směs vysoce schopných a dokonalých jednotlivců s dovednostmi a odhodláním zvládnout jakoukoli zkoušku jako tým. „S Reidem, Victorem, Christinou a Jeremym nepochybuji, že jsme připraveni čelit každé výzvě, která nás potká,“ nechal se slyšet Knight.

NASA vsadila na rozmanitost

Elektroinženýrka Christina Hammock Koch drží rekord v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. S astronautkou Jessicou Meir se v říjnu 2019 zúčastnila první vesmírné mise s pouze ženskou posádkou.

Victor Glover se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) po dobu šesti měsíců. Do historie se zapíše jako první Afroameričan, který se zúčastnil lunární mise.

Jeremy Hansen je bývalý stíhací pilot kanadských ozbrojených sil, který Zemi opustí poprvé. Misi bude velet G. Reid Wiseman, jenž je americkým vojenským pilotem a od června 2009 astronautem NASA. Na ISS strávil 165 dní.

Pokud bude mise úspěšná, tak NASA plánuje v roce 2025 přistání člověka na Měsíci v rámci mise Artemis III. Poslední člověk se procházel po Měsíci 11. prosince 1972 a to konkrétně Američan Eugene Cernan, který měl české a slovenské předky.

Autor: Kristýna Cyprisová, Šimon Mitro
Zdroj: NASA I., II.

Související

50548124736_ca3a3b31ff_c
Zahraniční Vesmír

Ryby chované ve vesmíru by mohly být plnohodnotnou stravou pro astronauty

profimedia-0991939324
Zahraniční Vesmír

Čína vyměnila posádku své vesmírné stanice

Hubbleův vesmírný dalekohled
Zahraniční Vesmír

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví 35 let na oběžné dráze

Neutrino
Ostatní Věda

Neutrino váží méně, než se čekalo. Češi pomohli stanovit světový rekord