pátek 9. května 2025

Jižní Súdán balancuje na hraně války

Napětí mezi prezidentem a opozičním lídrem hrozí zhroucením křehké mírové dohody, varuje OSN.

Jižní Sudán

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Jižní Súdán čelí nejvážnější krizi od roku 2018, kdy byla podepsána mírová dohoda. Politické spory mezi prezidentem Salvou Kiirem a bývalým viceprezidentem Riekem Macharem přerostly v ozbrojené střety, což vyvolává obavy z návratu k plnohodnotnému konfliktu.

Situace v zemi se podle zvláštního zástupce OSN Nicholase Haysoma rychle zhoršuje. V oblasti Horního Nilu dochází k mobilizaci milic, rekrutují se děti a do země byly povolány ugandské jednotky. Rostoucí dezinformace a nenávistné projevy dále zvyšují etnické i politické napětí.

OSN připomíná, že podobný vývoj vedl v letech 2013 a 2016 ke krvavým střetům, které si vyžádaly přes 400 tisíc životů. Proto vyzývá k okamžitému zastavení bojů, obnovení dialogu a přípravě na první demokratické volby v dějinách země.

Současná krize se odehrává na pozadí hluboké humanitární katastrofy. Více než 9,3 milionu obyvatel – tedy tři čtvrtiny populace – potřebuje pomoc, přičemž polovina z nich jsou děti. Násilí vyhnalo statisíce lidí z domovů a hlad ohrožuje téměř 8 milionů Súdánců.

Autor: Šimon Mitro

Související

Jižní Sudán
Zahraniční

Tisíce Súdánců prchají před válkou do sousedního Čadu

2671937860_063322874b_o
Zahraniční

Mnoho lidí věří, že do deseti let může začít třetí světová válka

novinář
Zahraniční

OSN varuje před rostoucími hrozbami pro novináře

Afrika dítě
Zahraniční

OSN varuje před nedostatkem financí ohrožujícím globální rozvoj