Jižní Súdán čelí nejvážnější krizi od roku 2018, kdy byla podepsána mírová dohoda. Politické spory mezi prezidentem Salvou Kiirem a bývalým viceprezidentem Riekem Macharem přerostly v ozbrojené střety, což vyvolává obavy z návratu k plnohodnotnému konfliktu.
Situace v zemi se podle zvláštního zástupce OSN Nicholase Haysoma rychle zhoršuje. V oblasti Horního Nilu dochází k mobilizaci milic, rekrutují se děti a do země byly povolány ugandské jednotky. Rostoucí dezinformace a nenávistné projevy dále zvyšují etnické i politické napětí.
OSN připomíná, že podobný vývoj vedl v letech 2013 a 2016 ke krvavým střetům, které si vyžádaly přes 400 tisíc životů. Proto vyzývá k okamžitému zastavení bojů, obnovení dialogu a přípravě na první demokratické volby v dějinách země.
Současná krize se odehrává na pozadí hluboké humanitární katastrofy. Více než 9,3 milionu obyvatel – tedy tři čtvrtiny populace – potřebuje pomoc, přičemž polovina z nich jsou děti. Násilí vyhnalo statisíce lidí z domovů a hlad ohrožuje téměř 8 milionů Súdánců.