Jiříkov má asi tři sta padesát obyvatel a skládá se ze šesti místních částí. Jednou z nich je Těchanov. Právě tam se areál bývalé pily poslední týdny plní odpadem. Areál navíc leží na území přírodního parku Sovinecko. Starostka si ale takové jednání nenechala líbit a když s ní nekomunikovali zástupci německých firem, kteří tam odpad nelegálně vozí, starostka šla do boje. Z černé skládky se stala mezinárodní kauza.
,,Na případu velmi aktivně pracují orgány činné v trestním řízení, Odbor životního prostředí městského úřadu v Rýmařově, Česká inspekce životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí i celní správa," informovala Barbora Šišková na stránkách obce.
Významně se podle ní zapojilo také vedení Moravskoslezského kraje, poslanci výboru pro životní prostředí, senátoři, někteří europoslanci a také ministr životního prostředí. ,,Byla informovaná i německá strana, zejména bavorské ministerstvo životního prostředí a policie, které poskytují maximální součinnost, ale také německý velvyslanec a německá média," pokračuje starostka.
Cílem je podle ní dosáhnout toho, že se všechen odpad vrátí zpátky k původci, viníky policie potrestá a otevře se další diskuze o tom, jak tomuto organizovanému zločinu zabránit. ,,Víme, že nejsme jediným případem a osobně udělám všechno proto, abychom se stali případem vzorovým - jak s podobnými šmejdy co nejrozhodněji a nejrychleji zatočit," dodává Šišková.
Vedení obce zároveň prosí obyvatele i zvědavce, aby se skládce vyhýbali, nejezdili si ji fotografovat a hlavně se nedotýkali odpadu. Inspekce totiž stále pracuje na analýze vzorků a některé materiály mohou být toxické.