neděle 19. ledna 2025

Jihomoravský kraj vyrazil jako první u nás do boje s klimatem

Jihomoravský kraj je prvním regionem Česka, který nastartoval klimatický akční plán, a to pro roky 2025 až 2050. Jeho cílem je snížit emise nebo zvýšit energetickou soběstačnost.

Akční klimatický plán na období let 2025 až 2050

Akční klimatický plán má i své odpůrce
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

  • Akční klimatický plán má i své odpůrce
  • Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Právě Jihomoravský kraj patří k regionům, které klimatická změna nejvíce ovlivňuje. Stoupá průměrná teplota, nejen zemědělci se potýkají s dlouhými obdobími sucha a vlnami veder, masivními erozemi půdy nebo přívalovými dešti. To vše negativně ovlivňuje život zdejších obyvatel, hospodářů i místní přírodu. Proto se vedení kraje rozhodlo přijmout taková opatření, které mají klimatické změny zvrátit.

„Klíčovými cíli tohoto plánu je snížení emisí, zvýšení energetické soběstačnosti a posílení schopnosti kraje adaptovat se na nové podmínky. Máme na to být v této oblasti lídrem mezi ostatními kraji," prohlásil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Hlavním koordinátorem projektu je Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG, která na něm bude spolupracovat s Nadací Partnerství a Sdružením energetických manažerů měst a obcí SEMMO. Jeho úkolem je mimo jiné podpora konkrétních energetických úspor na budovách v majetku obcí. Předpokládá snížení produkce oxidu uhličitého o 2 105 tun i přípravu investičních projektů do renovací budov v hodnotě přesahující 500 milionů korun a taktéž navýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Ne všichni obyvatelé Jihomoravského kraje jsou však s akčním klimatickým plánem spokojení. Někteří se pod facebookovým příspěvkem hejtmana Jana Grolicha z pátku 5. ledna vyjádřili velmi odmítavě. „Snížit emise? Prosím, my máme vybíjet stáda, méně jezdit na skútrech, zateplovat fasády nebo bůhví co, abychom snížili množství přívalových dešťů na jižní Moravě? Vy si děláte z lidí legraci za jejich peníze," napsal jeden z uživatelů Facebooku. Jiní se domnívají, že by zástupci kraje měli řešit úplně jiné problémy. „Vy si tady prosazujete nějaký akční plán, ale nás pálí úplně jiný věci. Tady je vidět, že žijete odtrženi od reality," sdělil ostrý názor další uživatel.

Hejtman Jan Grolich ale obhajuje plán i z dalšího hlediska. „Když budeme mít tenhle plán, tak budeme moct dosáhnout na obrovský balík peněz z EU, který je právě na tyhle věci. Jenom do roku 2027 to může být deset až 30 milionů eur," uvedl na svém Facebooku.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Naučná stezka na hrad Pernštejn
Domácí

Kácení rizikových stromů skončilo. Stezka na Pernštejn je zase přístupná

profimedia-0952193549
Zahraniční

Polární vortex ochromil USA. Dvě třetiny země bojují s chladným počasím

horko
Zahraniční Klimatické změny

Rok 2024 je nejteplejší v historii, uvádí WMO

Rýn
Zahraniční Klimatické změny

Evropské vody potřebují ochranu před znečištěním a změnou klimatu