úterý 22. dubna 2025

Jihočeský kraj má nová chráněná území

Radní Jihočeského kraje odhlasovali nová chráněná území.

Nová chráněná krajinná oblast Slavonické rybníky v Jihočeském kraji.

Nová chráněná krajinná oblast Slavonické rybníky v Jihočeském kraji.
Zdroj: Jihočeský kraj

  • Nová chráněná krajinná oblast Slavonické rybníky v Jihočeském kraji.
  • Zdroj: Jihočeský kraj

Dvanáct chráněných území schválili randí Jihočeského kraje. V pěti případech jde o zcela nová území, která doposud nebyla chráněna v žádné kategorii definované zákonem. Jde o Pohoří na Šumavě, Slavonické rybníky, Údolí Lužnice a Vlásenického potoka, Velký Hodonický rybník a Zlatý potok v Pošumaví. „Všech pět zvláště chráněných území zároveň patří mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000,“ uvedl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Pohoří na Šumavě se nachází v katastru obce Pohorská Ves. „Součástí této evropsky významné lokality jsou původní zvláště chráněná území Pohořské rašeliniště, Prameniště pohořského potoka, Stodůlecký vrch a U tří můstků. Je to komplex biologicky cenných lučních, lesních a rašelinných biotopů, kde žije velké množství vzácných a ohrožených organismů,“ upřesnil Talíř.

Předmětem ochrany Slavonických rybníků jsou společenstva vodních rostlin, živočichů i kvalitních břehových porostů. Rybníky jsou také domovem vážky jasnoskvrnné. Velký Hodonický rybník se zas může pochlubit populací silně ohroženého leknínu bělostného. Údolí Lužnice a Vlásenický potok se nachází jižně od Dražic u Tábora. „Jedná se druhově o jednu z nejpestřejších oblastí v tomto regionu,“ řekl Talíř.

Zlatý potok se rozkládá na devítikilometrovém úseku od ústí Chrobolského potoka. „Ochranu si tato lokalita zaslouží kvůli lesním, lučním a mokřadním biotopům. Vzácné jsou i druhy vázané na vodní prostředí, zejména kriticky ohrožená perlorodka říční a populace taktéž kriticky ohrožené mihule potoční, čítající stovky jedinců,“ dodal Talíř.

Zbylé lokality byly vyhlášeny na území stávajících chráněných území, konkrétně přírodní památky Ryšovy a přírodních rezervací Hadí vrch a Velký a Malý Kamýk.

Autor: Šimon Mitro

Související

České Budějovice nádraží
Domácí

Trať do Budějovic se zkrátí a zrychlí

Dům přírody Moravského krasu
Domácí Příroda

Dům přírody Moravského krasu se zotavuje. Opravy po ničivé povodni finišují

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům

les
Domácí Příroda

Nový systém monitoruje stav českých lesů v reálném čase