Zákrok je určený především pro pacienty s výrazným zbytněním prostaty a závažnými obtížemi s močením, kde už medikamentózní léčba selhala nebo došlo k úplné zástavě močení.
Dříve se využívala takzvaná transuretrální resekce prostaty. Pojilo se s ní ale jedno velké omezení, a to velikost prostaty. U výrazného zbytnění prostaty se muselo využít klasické otevřené operace, která ale s sebou zase nesla riziko krvácení a nutnost krevních transfúzí.
Nová metoda všechna tato omezení překonává. Zákrok se provádí zavedením přístroje přes močovou trubici. Laserový paprsek zbytnělou část prostaty šetrně oddělí a přesune do močového měchýře. Odtud se pak odsaje a pošle se na histologické vyšetření.
„Pacienti se po zákroku obvykle zotavují rychleji, s minimální potřebou krevních transfuzí a s výrazně menším rizikem komplikací,“ vysvětluje primář urologického oddělení jihlavské nemocnice Jaroslav Ženíšek.
Tuto metodu dosud využívá v Česku jen pár pracovišť, například Nemocnice České Budějovice, která s ní začala už v roce 2018.