Nejvýše položené jezero jihoamerického kontinentu Titicaca ležící na území Peru a Bolívie má velký problém spojený s úbytkem vody a nebývale vysokými teplotami, které oblast postihly v minulých měsících. Podle studie, která zkoumala vodní plochu od roku 1992, ztrácí Titicaca přibližně 120 milionů tun vody ročně a v poslední době proces ještě zrychlil. V době od srpna 2022 do března letošního roku, což bývá v jihoamerických oblastech obdobím dešťů, však spadlo podle peruánské národní meteorologické a hydrologické služby o bezmála padesát procent srážek méně než v předchozích letech. Z toho vyplývá, že do prosince letošního roku bude hladina jezera na svém rekordním minimu z roku 1996 a odborníci varují, že tento neblahý trend bude pokračovat i v následujících měsících.
Lake Titicaca, straddling the border between Peru and Bolivia in the Andes Mountains, is one of South America's largest lakes and the world’s highest navigable body of water. Said to be the birthplace of the Incas, it’s home to numerous ruins. Its waters are famously still and… pic.twitter.com/tNfRutsqBp
— WorldWide Magazine (@WWxMagazine) September 4, 2023
Úbytek vody z Titicaca sledují se znepokojením lidé v Centrálních Andách, kde jezero leží, se znepokojením. Titicaca pro ně totiž znamená zdroj obživy, žijí zejména z rybolovu a zemědělství, které kvůli suchu zažívá v posledních měsících řadu problémů.