Izrael totiž radikálnímu palestinskému hnutí Hamás nabídl jeden den příměří za propuštění jednoho zadržovaného a přišel s požadavkem na celkem 40 osob, zejména dětí a lidí starších 50 let, ty žádá propustit přednostně. Hamás ale prý takových lidí nemá dostatek, což je v rozporu se statistikami, které má k dispozici Židovský stát. Celkově by měli Palestinci zadržovat 133 rukojmích, z čehož vyplývá, že počet obětí věznění bude vyšší, než izraelská strana předpokládá.
Now outside Likud Party headquarters, to hold vigil for 187 minutes - a minute for each day of Ofer’s abandonment in captivity.
— Ifat Kalderon (@IfatKalderon) April 10, 2024
Netanyahu , 133 hostages have been held captive in Gaza for over six months, on your watch.
Their fate is in your hands.
📷: Lior Segev@netanyahu pic.twitter.com/FEEDU0gPam
Izrael k jednání o příměří přistoupil zejména po tlaku Spojených států, které poukazují na špatnou humanitární situaci, která vládne v Pásmu Gazy. Jeruzalém je údajně pod tlakem Washingtonu ochoten přistoupit i k jednání o propuštění stovek palestinských vězňů a dokonce i o ústupcích v Pásmu Gazy, kdy by mohl umožnit návrat běženců do severní části oblasti.
Dosud jediné příměří mezi Izraelem a Hamásem trvalo na konci loňského listopadu týden a došlo při něm k výměně řady rukojmí a vězňů na obou stranách. Od té doby jednání však prakticky nikam nepokročila.