Osud obce Javoříčko na Olomoucku je pravděpodobně největší tragédií květnových dnů roku 1945. Tři dny před koncem války se totiž hněv zdecimované německé armády obrátil proti tamnímu obyvatelstvu, které podle jejich zjištění pomáhalo sovětským partyzánům ze skupiny Jermak-Fursenko, ukrytým v tamní hájovně a přestože byly jednotky Wehrmachtu hnány Rudovu armádou na západ, Javoříčko potkal soud Lidic a Ležáků.
V osm hodin ráno 5. května 1945, tedy přesně před 80 lety, obklíčilo zvláštní komando SS pod vedení poručíka Egona Lüdemnna celou vesnici. Hospodářská stavení byla vyrabována a pomocí pancéřových pěstí a granátů vojáci vypálili všechny domy kromě kapličky. Pochytali všechny muže starší 15 let, které na místě popravili, ušetřili pouze jediného člověka, nejstaršího obyvatele vesnice, který měl dosvědčit spolupráci obyvatel Javoříčka se partyzány, z nichž jeden měl navíc stát za smrtí manželky šikovatele SS a jejich dětí.
Nejstaršímu zastřelenému bylo 75 let, nejmladšímu pouhých 15. jejich těla mohla být pohřbena a ž poté, co Němci z obce 7. května odtáhli. Po válce se rozběhla rozsáhlá obnova Javoříčka, na níž přispěl i slavný odbojář a prvorepublikový zápasník v řeckořímském zápase Gustav Frištenský.
5.května 1945 komando SS vypálilo obec Javoříčko nedaleko Olomouce a navíc bylo popraveno 38 mužů starších 15 let. Esesmani nechali žít jen nejstaršího, aby dosvědčil, že se jednalo o pomstu za spolupráci s partyzány. O obci se hovoří jako o moravských Lidicích. pic.twitter.com/gNxvFGbASK
— kalendarbeda (@kalendarbeda) May 5, 2025