I přestože mu nacisté i komunisté házeli klacky pod nohy, stal se Jaroslav Foglar jedním z největších českých spisovatelů dvacátého století, jehož díla dodnes poznávají dospívající generace hochů a dívek. Právě pro ně totiž Jestřáb, jaká byla Foglarova přezdívka, své knihy tvořil, a je samotné obsazoval do rolí hlavních hrdinů. Díla oslavující skautství, přírodu i dětská dobrodružství oběma režimům vadila, cestu ke čtenářům si ale vždy našla.
Stěžejní ve Foglarově tvorbě je smyšlená pětičlenná parta Rychlých šípů, zejména jejich vůdce Mirek Dušín se stal symbolem chlapecké ušlechtilosti. Tato pětice hraje také hlavní roli v kultovní trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta, která tvoří páteř Foglarovy literární tvorby. K dalším významným Jestřábovým dílům patří Hoši od Bobří řeky s tajemným vedoucím Rikitanem a knihy Chata v jezerní kotlině, Pod junáckou vlajkou, Přístav volá nebo Tajemná Řásnovka. Svůj životní příběh spisovatel shrnul v autobiografické knize Život v poklusu.
O tom, že jeho dílo je stále živé, svědčí i skutečnost, že dodnes v Praze, Brně nebo Třebíči existují Sdružení přátel Jaroslava Foglara, které se zabývají bádáním v jeho tvorbě.