sobota 26. dubna 2025

Jaro opět přišlo dřív. Příroda reaguje na klimatické změny

Rašení stromů a kvetení rostlin začíná v posledních letech v Evropě stále dříve. Letošní nástup jara byl sice oproti loňsku mírně opožděný, ale ve srovnání s minulými dekádami je zřejmý výrazný posun.

profimedia-0852335398

Ilustrační foto.
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Letošní jaro přišlo opět velmi brzy. Na Břeclavsku, kde se pravidelně monitoruje rašení habrů, bylo letos 10. března zaznamenáno opoždění o tři dny oproti rekordnímu roku 2024. Přesto je letošní začátek jara stále o týden dříve než v roce 2023 a v posledních třech letech je tento posun dokonce téměř měsícový.

Tento trend je součástí dlouhodobého výzkumu fenologie, který ukazuje, že v posledních 20 letech se příroda na teplotní změny přizpůsobuje mnohem rychleji než v minulosti. I přes chladnější zimu, kdy byl prosinec o stupeň chladnější než loni, rostliny začaly ožívat rychle díky vysokým teplotám půdy, která nepromrzla do větší hloubky. Tato teplota a suchost povrchu urychlují nárůst teplot a prohřívání rostlin.

Sledování fenofází rostlin a dalších přírodních jevů, jako je kladení ptačích vajec, ukazuje na stále větší posuny v čase. Tento trend není jen lokální, ale zjevně jde o celosvětový jev, který je součástí širší klimatické změny. Výzkum se rozšiřuje i do škol, kde děti pomáhají sledovat rašení stromů, což zajišťuje spolupráce s ekologickými institucemi.

Autor: Šimon Mitro

Související

Pratuří pohádky
Domácí Zajímavosti

Pratuří pohádky spojují přírodu s fantazií a vědou

les
Domácí Příroda

Novely lesního zákona podpoří šetrné hospodaření a ochranu lesů

City Nature Challenge
Domácí Příroda

Focení městské přírody. O víkendu se koná City Nature Challenge

Kůrovec
Domácí Příroda

Kůrovec ustupuje. Lesy ČR jsou připravené i na letošní rojení