pondělí 5. května 2025

Japonští vědci objevili v mracích mikroplasty

Mikroplasty se už dostaly i do oblak. Objev učinili japonští vědci.

Nejvyšší hora Japonska Mount Fuji.

Nejvyšší hora Japonska Mount Fuji.
Zdroj: Pexels

  • Nejvyšší hora Japonska Mount Fuji.
  • Zdroj: Pexels

Japonští vědci objevili, že mikropalsty se již dostali i do mraků. Přítomnost mikroplastů oblacích ohrožuje přírodu a lidi tím, že hrozí kontaminace „všeho, co jíme a pijeme“, tvrdí výzkumníci. Vědci našli několik typů polymerů a gumy v mracích kolem Mount Fuji, nejvyšší hory Japonska, a Mount Ōyama.

Jejich studie, publikovaná v časopise Environmental Chemical Letters, se připojuje k rostoucímu množství důkazů, které ukazují, že plastové znečištění proniklo do většiny ekosystémů na Zemi. Fragmenty plastu menší než 5 mm byly nalezeny v nejvzdálenějších částech planety a v nejniternějších částech lidského těla, včetně krve, plic i placent těhotných žen.

V oblacích věci našli až 14 kusů plastu na litr vody, které se pohybovaly v rozmezí velikosti od 7 do 95 mikrometrů, což je o trochu více než je šířka lidského vlasu, která je 80 mikrometrů. „Celkově naše zjištění naznačují, že mikroplasty ve vysokých nadmořských výškách by mohly ovlivňovat tvorbu mraků a zároveň by mohly modifikovat klima,“ uvedli ve své studii vědci. „Pokud se problém plastového znečištění vzduchu nebude preventivně řešit, tak v budoucnu může způsobit nevratné poškození životního prostředí.

Mikroplasty by mohly být důležitou součástí mraků a kontaminovat téměř vše, co jíme a pijeme prostřednictvím ‚plastového‘ deště,“ říkají vědci.

Autor: Šimon Mitro

Související

znečištění
Zdraví

Z plastů do těl. PFAS látky se hromadí v přírodě i lidech

USA
Zahraniční

Polovina Američanů dýchá škodlivé ovzduší

Views_of_Mount_Fuji_from_Ōwakudani_20211202
Zahraniční Zajímavosti

Na horu Fudži se vydal dvakrát po sobě. Zachraňovat ho museli záchranáři

letadlo
Zahraniční

Emise z letectví v Evropě opět rostou, ekologické cíle jsou v ohrožení