pátek 19. července 2024

Japonsko postihlo zemětřesení. Indonésii hrozí po výbuchu sopky tsunami

Živly decimují východ Asie. Japonsko postihlo zemětřesení, Indonésie se zase po výbuchu sopky obává tsunami.

GLaTnKtbYAABfTO

Výbuch sopky Ruang v Indonésii.
Zdroj: X

  • Výbuch sopky Ruang v Indonésii.
  • Zdroj: X

Otřesy půdy o síle 6,4 stupně Richterovy škály postihly krátce před půlnocí tamního času Japonsko. Jeho epicentrum se podle seizmologů nacházelo v průlivu Bungo, který od sebe odděluje dva ze čtyř ostrovů, Kjúšú a Šikoku. Úřady zatím nehlásí žádné větší škody, informace nejsou ani o zraněných. Nyní je předmětem zkoumání, zda zemětřesení nemělo vliv na provoz jaderné elektrárny Ikata, která se nachází v prefektuře Ehime, kde byly otřesy nejsilnější. Japonské úřady však nevydali ani varování před možnou vlnou tsunami, která běžně zemětřesení v zemi vycházejícího slunce provází.

Před vysokými mořskými vlnami však varuje Indonésie. Tam totiž tento týden došlo k několika silným erupcím sopky Ruang, která leží severně od ostrova Sulawesi. Zde totiž panují obavy, že by se část 725 metrů vysokého vulkánu mohla zřítit do moře, což by představovalo hrozbu pro obyvatele pobřežních oblastí. Podobně silné erupce, které tsunami vyvolaly, registrovala Indonésie naposledy v roce 1871.

Sopka v těchto dnech chrlí mohutný kouřový sloup a ovzduší zamořuje tunami popela. Z toho důvodu už 11 tisíc obyvatel dostalo příkaz k evakuaci.

Autor: Jan Skala

Související

smajlíky
Světové dny Zajímavosti

Den smajlíků

profimedia-0817180768
Zahraniční Fauna

V Japonsku medvědi zabíjí. Země chce usnadnit jejich odstřel

GRKuBZhWgAA45Wh
Zahraniční

Peru zasáhlo silné zemětřesení. Úřady varují před vlnou tsunami

pexels-photo-4460676
Zahraniční

Keňa chce stavět jadernou elektrárnu. Vyrůst by měla poblíž turistického ráje