Otřesy půdy o síle 6,4 stupně Richterovy škály postihly krátce před půlnocí tamního času Japonsko. Jeho epicentrum se podle seizmologů nacházelo v průlivu Bungo, který od sebe odděluje dva ze čtyř ostrovů, Kjúšú a Šikoku. Úřady zatím nehlásí žádné větší škody, informace nejsou ani o zraněných. Nyní je předmětem zkoumání, zda zemětřesení nemělo vliv na provoz jaderné elektrárny Ikata, která se nachází v prefektuře Ehime, kde byly otřesy nejsilnější. Japonské úřady však nevydali ani varování před možnou vlnou tsunami, která běžně zemětřesení v zemi vycházejícího slunce provází.
Nuclear plants sits on earthquake prone vulnerable as 6.4-magnitude rock Japan. pic.twitter.com/MFAJi119sD
— Lim Ai Yim (@Yim1Lim) April 18, 2024
Před vysokými mořskými vlnami však varuje Indonésie. Tam totiž tento týden došlo k několika silným erupcím sopky Ruang, která leží severně od ostrova Sulawesi. Zde totiž panují obavy, že by se část 725 metrů vysokého vulkánu mohla zřítit do moře, což by představovalo hrozbu pro obyvatele pobřežních oblastí. Podobně silné erupce, které tsunami vyvolaly, registrovala Indonésie naposledy v roce 1871.
Sopka v těchto dnech chrlí mohutný kouřový sloup a ovzduší zamořuje tunami popela. Z toho důvodu už 11 tisíc obyvatel dostalo příkaz k evakuaci.
Eruptions at the Ruang volcano in Indonesia sent ash thousands of feet high and led to the evacuation of thousands of people. https://t.co/aCFQtNmfUY pic.twitter.com/cDIGwKLunf
— NBC News (@NBCNews) April 18, 2024