pátek 18. července 2025

Japonsko chce vypustit vodu z Fukušimy do oceánu

Vodu používanou k chlazení havarované elektrárny Fukušima chce Japonsko vypustit zpátky do oceánu. Díky filtraci prý voda není nebezpečná.

Foto z jaderné elektrárny Fukušima po havárii v roce 2011.

Foto z jaderné elektrárny Fukušima po havárii v roce 2011.
Zdroj: Flickr

  • Foto z jaderné elektrárny Fukušima po havárii v roce 2011.
  • Zdroj: Flickr

Japonsko zkoumá možnosti kontroverzního uvolnění filtrované radioaktivní vody z havarované jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Japonská inspekce aktuálně zkoumá, zda je voda skutečně natolik filtrovaná, že by při jejím vypuštění do oceánu nehrozilo nebezpečí.

Provozovatel Fukušimské elektrárny Tokyo Electric Power Company (TEPCO) již nainstaloval poslední kus vybavení potřebný pro vypouštění odpadní vody. Jde o výstupní otvor podmořského tunelu, který slouží k vypouštění odpadní vody kilometr od břehu. TEPCO uvedlo, že inspektoři Japonského úřadu pro jadernou regulaci budou v rámci třídenní inspekce zkoumat zařízení související s přepravou ošetřené vody a jejími bezpečnostními systémy.

Povolení pro uvolnění vody by mohlo být vydáno týden po inspekci a TEPCO by brzy poté mohla začít s vypouštěním vody. Konkrétní datum zatím stanoveno nebylo. Plán s vypuštěním vody vadí japonským rybářům, kteří se obávají bezpečnostních a reputačních škod. Japonská vláda a TEPCO slíbily v roce 2015, že voda nebude uvolněna bez souhlasu rybářské komunity, ale mnozí v této komunitě tvrdí, že plán byl prosazen bez ohledu na ně.

Obavy z vypuštění ošetřené radioaktivní vody vyjádřily i okolní země jako Jižní Korea a Čína. Úředníci vlády a elektrárny tvrdí, že odpadní voda, která je v současné době skladována v asi tisíci nádržích na elektrárně, musí být odstraněna, aby se zabránilo jakýmkoli náhodným únikům a aby se uvolnilo místo pro odstavení elektrárny. Tvrdí, že ošetřená, ale stále mírně radioaktivní voda bude zředěna na úroveň bezpečnější než mezinárodní standardy a bude postupně uvolňována do oceánu po desetiletích, čímž bude bezpečná pro lidi a mořský život. Kapacita zásobníků se naplní z kraje roku 2024.

Někteří vědci však tvrdí, že dopad dlouhodobého, nízkodávkového vystavení radionuklidům je neznámý a vypuštění by mělo být odloženo. Jiní tvrdí, že plán na uvolnění je bezpečný, ale požadují větší transparentnost včetně umožnění účasti vědců zvenčí na odběru vzorků a monitorování uvolňování.

Japonsko požádalo Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA) o podporu s cílem získat důvěryhodnost a zajistit, aby bezpečnostní opatření splňovala mezinárodní standardy. IAEA vyslala své zástupce do Japonska na začátku roku 2022 a očekává se brzy její závěrečná hodnotící zpráva.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Aljazeera

Související

smajlíky
Světové dny Zajímavosti

Den smajlíků

Burger-king-Japan-sumo-association-baby-body-limited-edition-menu-fast-food-Tokyo-news-5
Zahraniční Jídlo

V Japonsku prodávají gigantický burger. Máme tip, jak si ho udělat doma

Japonský torpédoborec Teruzuki
Zahraniční

Vrak slavného japonského torpédoborce byl objeven po 80 letech

president-trump-signs-an-eo-sanctioning-iran-48122940672-a53295-1024
Zahraniční

Trump stupňuje obchodní válu. Nová cla dopadnou na Japonsko i Jižní Koreu