Když japonští energetici v roce 2011 vypínali druhý blok jaderné elektrárny Takahama, která leží v prefektuře Fukui, nemohli tušit, že se odstávka protáhne na 12 let. Původně se totiž jednalo pouze o běžnou údržbu, která zpravidla trvá pár měsíců. Jenže několik měsíců poté, kdy technici chtěli v Takahamě už jen měnit palivo, došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kterou zasáhlo silné zemětřesení a především následná vlna tsunami. Japonsko se potýkalo s největší jadernou havárií od výbuchu sovětské elektrárny v Černobylu.
Ihned po katastrofě země nechala odstavit všechny funkční reaktory všech jaderných elektráren v zemi. V následujících letech se Japonsko k jaderné energetice začalo vracet a znovuspuštění Takahamy 2 je důkazem toho, že Země vycházejícího slunce od jádra ustoupit v příštích letech rozhodně nehodlá.
Kansai Electric Power Company restarts the reactor at Takahama Nuclear Power Plant Unit 2, bringing all seven operable nuclear reactors back online. #JAPANEWS This move may impact electricity rates and regional disparities in Japan's power supply. pic.twitter.com/WgXqFcI0Jd
— 🌐JapaNews🌐 (@dascrazyjapan) September 23, 2023
V prosinci minulého roku přijala japonská vláda plán na prodloužení provozu jaderných elektráren a nahrazení stárnoucích zařízení novými, pokročilejšími bloky. Japonsko tak reaguje na krizi na trhu s fosilními palivy, která vypukla po zahájení války na Ukrajině. Větší využívání jádra je zároveň krok k uhlíkové neutralitě, které Japonsko chce dosáhnout v roce 2050.