Vánoce v Česku jsou stále více spojené s teplejším počasím, než s tradičními bílými svátky. Dlouhodobé klimatické údaje ukazují, že pravděpodobnost sněhu na Štědrý den klesá, zejména v nižších polohách. Přesto se v horách a některých krajských městech může sněhová pokrývka stále objevit.
Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je průměrná teplota na Štědrý den v Česku -0,4 °C. Zatímco v některých letech jsme zažili rekordní teploty, jako v roce 1980, kdy bylo 6,4 °C, v jiných letech, například 1961, teploty klesly pod -14 °C. V posledních třech desetiletích však teploty na Štědrý den většinou neklesají pod nulu, a to naznačuje trend oteplování.
Nejvíce sněhu na Štědrý den napadlo v roce 1981, kdy na Pradědu v Jeseníkách leželo 194 cm sněhu. V Krkonoších na Labské boudě to bylo 171 cm. Naopak v nížinách, jako je Praha, bylo sněhu minimálně – v roce 1969 dokonce pouze 4 cm. Loňské Vánoce přinesly sníh na většinu území, ale teplota se po oblevě v noci na 25. prosince výrazně zvedla.
Pokud jde o pravděpodobnost bílých Vánoc, ta je nejvyšší v horách, kde může dosáhnout až 90 %. Naopak v nížinách, jako je Praha či Brno, je šance na sníh menší než 20 %. V oblastech s nadmořskou výškou kolem 600 až 800 metrů je pravděpodobnost sněhu mezi 30 a 40 %.
Pokud letos toužíte po bílých Vánocích, mírně vyšší šance máte ve městech jako Liberec, kde je pravděpodobnost 60 %, nebo Karlovy Vary a Jihlava s šancí mezi 30 a 40 %. Naopak v Plzni nebo Pardubicích je pravděpodobnost sněhu na Štědrý den velmi nízká.