sobota 19. dubna 2025

Jak vzniklo a proč se slaví MDŽ?

Přinášíme přehled zajímavostí, které jste možná nevěděli o Mezinárodním dni žen.

ženy

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Radomir Jordanovic

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Radomir Jordanovic

Každoročně osmého března se po celém světě slaví Mezinárodní den žen. Původně byl tento den zamýšlen jako Den boje za práva žen a sociální rovnoprávnost. I z toho důvodu se v mnoha zemích na MDŽ organizují různé akce a demonstrace, které upozorňují na neutuchající nerovnosti mezi muži a ženami.

Mezinárodní den žen se slaví od roku 1909, kdy byl v USA reakcí na stávku newyorských švadlen, které usilovaly o zlepšení svých pracovních a životních podmínek. V roce 1975 prohlásila Organizace spojených národů osmý březen Mezinárodním dnem žen.

V Česku se MDŽ pojí s bývalým režimem, kdy jej doprovázely slavnosti a červené karafiáty. Mnoho lidí jej neslaví, protože ho považují za umělý výtvor socialismu.

Každoročně se v rámci MDŽ stanoví konkrétní téma, v roce 2021 bylo tématem „Ženy v čele boje proti pandemii“. Letošní téma je „Inspirujte inkluzi“. V souvislosti s MDŽ se po světě také konají různé sbírky a charitativní akce, které mají pomoci ženám v nouzi.

Barvou Mezinárodního dne žen je fialová symbolizující důstojnost a úctu. V některých zemích se prodávají fialové stuhy jako symbol podpory a solidarity s ženami. Den také připomíná úsilí a úspěchy žen v politice, ekonomice, kultuře a jejich celospolečenský přínos.

MDŽ se neslaví jen v Evropě a Spojených státech, ale také v Indii, Číně a částech Afriky. Je dokonce státním svátkem na Ukrajině, v Rusku, v Afghánistánu nebo Kazachstánu.

Autor: Šimon Mitro

Související

násilí
Zahraniční Ženy

Každá čtvrtá dívka do 20 let je obětí násilí od partnera

pracující matka
Ekonomika Ženy

Zlepšení pracovních podmínek matek může přinést deset miliard do rozpočtu

hospoda
Domácí Pivo

Obliba piva u Češek roste. Vliv má útulnost hospod a pestrá nabídka

vztek
Světové dny

Nezdvořilý den