Jak se hrálo v Československu za perestrojky, ukáže Rockový maratón

Jak se v Československu hrálo v době, kdy Michail Gorbačov vyhlásil perestrojku, připomíná kompilace Rockový maratón. Na ní zazní hity hvězd tehdejší doby, ať je to Babalet, Yo Yo Band nebo metalová Tublatanka.

Babalet

Jednou z kapel kompilace Rockový maratón jsou i zakladatelé reggae a rastafariánství v Československu Babalet.
Zdroj: Facebook

  • Jednou z kapel kompilace Rockový maratón jsou i zakladatelé reggae a rastafariánství v Československu Babalet.
  • Zdroj: Facebook

Většina tuzemských umělců se shodne na tom, že podmínky pro tvorbu za normalizace byly těžké, i tak ale vznikala řada přelomových skladeb. Zejména poté, co vůdce Sovětského svazu vyhlásil perestrojku, která měla za důsledek uvolňování tehdejších poměrů. Právě do té doby pamětníky zavede unikátní kompilace Rockový maratón, která se, navzdory svému názvu, neorientuje pouze na rockovou hudbu, ale i na tuzemskou hudební scénu.

Reggae žánr zastupuje slavný Yo Yo Band a kultovní Babalet ještě se zesnulým Alešem Drvotou v čele. Je tu rovněž Dr. Max, Natural a Moped, kapely, které se hlásily spíše k nové post-punkové vlně, progrockové Futurum či písničkář Ivan Hlas. Tvrdší rockovou odnož pak prezentuje Pumpa, matadoři západočeské bigbítové scény Odyssea a slovenská Tublatanka, která se krátce před Sametovou revolucí stala s alby Skúsíme to cez vesmír a Žeravé znamenie osudu jednou z největších tuzemských hvězd.

Autor: Jan Slaůa