Ústavní soud se dnes celý den zabýval stížností opozičních politiků z hnutí ANO na loňské rozhodnutí vládní koalice zpomalit tempo růstu důchodů. O něm vláda rozhodla loni v červnu ve zkráceném řízení, což je věc, která se poslancům ANO nelíbí, navíc podle jejich vyjádření vláda zneužila pro prosazení této novely stav legislativní nouze. Ústavní soud proto musí posoudit, zda jednání ministrů bylo správné či nikoliv. Původní rozhodnutí před soudem dnes obhajoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „V celém návrhu hnutí ANO je pomíjena otázka rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl Jurečka s tím, že postoj vlády k dané problematice má velký smysl.
Poslední rekapitulace, poslední poznámky před dnešním jednáním Ústavního soudu v Brně, kde budu hájit postup vlady.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 9, 2024
Mimořádná valorizace byla realizována, zajistila udržení životní úrovně seniorů a těm s nejnižšími příjmy navíc pomohla více. pic.twitter.com/oPnZDBqaME
Jemu a ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) oponovala zejména místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Ta podotkla, že pokud by Ústavní soud rozhodl ve prospěch stížnosti, musel by stát důchodcům rozdíl v částkách zpětně vyplatit. Ovšem Ústavní soud dnes poslední slovo neřekl a podle některých odborníků může konečný verdikt padnout až řádově za několik týdnů.
Na rozhodnutí @usoud_official si budeme muset ještě počkat, ale právě skončené jednání mělo svůj význam již dnes. Nikdo z ministrů si nemůže myslet, že nestandardní kroky na hraně ústavnosti zůstanou bez odezvy. 8 hodin fundovaných dotazů, výslechy svědků a to vše pod…
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 10, 2024
Co se tedy v důchodovém systému změnilo? Vláda, bez širší konzultace a diskuze s opozičními poslanci v červnu schválila novelu zákona, která předepisovala růst minimálního důchodu o 760 korun, místo původních 1770 korun. Tím státnímu rozpočtu ušetřila 19,4 miliardy korun.