neděle 21. dubna 2024

Izraelci postříleli Palestince u kamionů pomoci. Další zemřeli v tlačenici

Izraelská armáda čelí kritice, že spustila palbu do Palestinců, kteří chtěli zastavit konvoj s humanitární pomocí. Údajně tím chtěli předejít rabování.

4659935655_46a953a441_b

Lidé v Gaze protestují před vozidly humanitární pomoci.
Zdroj: Flickr

  • Lidé v Gaze protestují před vozidly humanitární pomoci.
  • Zdroj: Flickr

Na počínání izraelské armády v Pásmu Gazy se celosvětově snáší čím dál větší kritika. O brutálních praktikách, které vojáci Židovského státu na území obývaného Palestinci používají, nově svědčí i včerejší událost, která se odehrála u města Gaza, kam dorazil konvoj s humanitární pomocí. K němu se ihned seběhlo několik tisícovek Palestinců, do kterých však Izraelci spustili palbu. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari nejprve celý incident popřel, ovšem poté přiznal, že vojáci střelbou chtěli zabránit rabování konvoje. „Zastřelených je maximálně deset,“ uvedl.

Na místě však zůstalo mrtvých minimálně desetkrát více. Většina lidí však byla ušlapána nebo přejeta ve chvíli, kdy se sesypaly na projíždějící konvoj. Pomoc byla určena pro obyvatele čtvrti Rimál ve městě Gaza. Na místo určení i přes zmíněný incident nakonec dojela.

Humanitární situace v Pásmu Gazy je čím dál složitější a často ze strany tamních obyvatel dochází k násilnému zastavení konvojů, vezoucích jídlo a zdravotnický materiál. Šéf kanceláře OSN pro koordinaci pomoci na palestinských územích Andrea De Domenico proto žádá mezinárodní společenství o zvýšení dodávek a dohled nad nimi, protože ani útoky izraelské armády na konvoje nejsou ojedinělé.

Autor: Jan Skala

Související

800px-Arak_Heavy_Water4
Zahraniční

Írán chce novou jadernou dohodu. Už o ní jedná i se Spojenými státy

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

GLlSd9XXsAAPZCf
Zahraniční

Kdo udeřil na Irák? Exploze otřásla vojenskou základnou jižně od Bagdádu

1280px-Naghshe_Jahan_Square_Isfahan_modified
Zahraniční

Blízký východ na pokraji války: Íránem otřásla obří exploze. Útočil Izrael?