Ani Spojené státy, jako hlavní spojenec Izraele, nepřipojili svůj nesouhlasný postoj k přelomové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzvala k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. To by mělo trvat minimálně během největšího muslimského svátku ramadánu, který letos bude trvat di 9. dubna. Pro rezoluci hlasovalo 14 států, Spojené státy se zdržely. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale vzápětí vyzval Washington, aby rezoluci vetoval, což však není příliš pravděpodobné.
BREAKING: BEN GVIR OFFICIAL STATEMENT
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) March 25, 2024
“The Security Council resolution proves that the United Nations is anti-Semitic and its Secretary-General is anti-Semitic and encourages Hamas” pic.twitter.com/BzNYDl3KC2
Dokument, který přijali státy Rady bezpečnosti, hovoří také o propuštění rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy od října radikálním hnutím Hamás, což požaduje i Jeruzalém a je jednou z podmínek jednání o míru. „Neexistuje žádný morální základ pro zastavení války, dokud se nevrátíme domů všichni rukojmí. Pokud nedosáhneme rozhodného a absolutního vítězství v Gaze, přiblíží se větší válka na severu," uvedl pro izraelský list The Jerusalem Post ministr obrany Joav Galant.
Izrael vzhledem k postoji Spojených států už zrušil cestu svých dvou ministrů do Washingtonu, kde se mělo jednat o plánu Židovského státu na město Rafáh, který je celosvětově kritizován, protože ve městě se koncentrují uprchlíci z celé oblasti Pásma Gazy.
Today on @KimIversenShow
— The Kim Iversen Show (@KIversenShow) March 26, 2024
The United Nations Security Council passed a historic vote in favor of a ceasefire in Gaza today.
Here's the breakdown. pic.twitter.com/pf8zyxKhwK