Od sesazení prezidenta Bašára Asada podnikl Izrael na syrské cíle více než 250 útoků. Přestože židovský stát leteckými údery posledních měsíců přispěl ke konci diktátorova režimu, je velmi nepravděpodobné, že by s novým vedením muslimské země žil v poklidu. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) útočilo letectvo Izraele na muniční sklady, radary, výzkumná centra či letiště, která dosud sloužily Asadovo armádě, ale nyní jej využívají síly vzbouřenců. Podle neoficiálních zdrojů měl Jeruzalém na přelomu týdne útočit i na hlavní město Damašek.
Spojence však v hnutí Haját Tahrír aš-Šám, které je hlavní silo syrského povstání, Izrael hledat nemůže. Politologové poukazují na striktně islamistickou ideologii a džihádistickou minulost jeho vedení, zejména vůdce abú Muhammada Džulání, která má pravděpodobnou spojitost i s teroristickou organizací Islámský stát.
Pro Jeruzalém je proto nové syrské vedení nepředvídatelné. Zejména i proto, že s pádem Bašára Asada vzroste vliv Turecka v oblasti a otazník visí nad úlohou Ruska a Íránu, kteří však byli tvrdými zastánci asadovské linie.
In less than 48 hours after the fall of regime in #Syria , #Israel destroyed the military infrastructure of the country and occupied more territories. IDF are less than 25 kilometres southwest of #Damascus #Turkey and #Qatar deeply involved in this chaos https://t.co/WgkKooPmFM
— Media Researcher (@GeorgesWinner) December 10, 2024