Na tom, že po víkendovém útoku íránských sil na izraelské cíle, může napětí na Blízkém východě eskalovat, se shoduje řada světových politiků a o tom vážném nebezpečí hovořil také generální tajemník OSN António Guterres i americký prezident Joe Biden. Právě druhý jmenovaný neoficiálně vyzval Izrael, jehož je USA spojencem, aby se zdržel odvetné akce vůči Íránu, což by mohlo celou situaci ještě značně zdramatizovat. Vedení Židovského státu rovněž přiznává, že o odplatě zatím není rozhodnuto. Válečný kabinet se nedokáže zejména shodnout na načasování odvety vůči Teheránu.
#IranVsIsraelWarUpdate: ईरान-इज़राइल में टेंशन बढ़ी,भारत पर क्या असर पड़ेगा ?
— Times Now Navbharat (@TNNavbharat) April 15, 2024
सब्सक्राइब करें #TimesNowNavbharat👉 https://t.co/ogFsKfrAlB#TimesNowNavbharatOriginals #TNNOriginals #Iran #IranIsraelWar #Israel #IranvsIsrael #IsraelvsIran #IranWar #IranIsraelConflict pic.twitter.com/Juj1fUbZ4w
Izraelské síly se mezitím přeskupují v Pásmu Gazy, kde už několik měsíců bojují proti radikálům z palestinského hnutí Hamás. Tam Jeruzalém znovu posílá dvě záložní brigády, což může v praxi znamenat, že do oblasti nastoupí kolem deseti tisíc nových vojáků. Z Gazy rovněž přicházejí zprávy, že Izraelci během neděle neustávali v náletech na vytýčené cíle.
Útoky hlásí také sousední Libanon, který je hlavním místem, kde sídlí další radikální hnutí podobné Hamásu, Hizballáh. Nedaleko města Baalbek, ležící poblíž hranic se Sýrií, totiž izraelská armáda ostřelovala jeho sídla. Hizballáh je, stejně jako Hamás, podporován íránskou vládou.
#BREAKING: Israeli airstrikes hit Hezbollah terror targets in their stronghold of Baalbek, Lebanon pic.twitter.com/H6AqbZU6RU
— Israel War Room (@IsraelWarRoom) April 6, 2024