Itálie uvedla do praxe plán na řešení migrantské krize. První loď se 16 běženci, deseti Bangladéšany a šesti Egypťany, už dorazila do albánského přístavu Shëngjin, kde Řím předtím nechal postavit dvě internační centra, odkud poputují do záchytných domů v albánském vnitrozemí, kde budou čekat na vyřízení dokladů a rozhodnutí o azylu či odeslání do domovské země. Pakt mezi Itálií a Albánií představuje průlomovou dohodu, kdy jsou běženci odsouváni ze země Evropské unie mimo toto společenství. Řím už za to sklidil kritiku ze strany Bruselu.
Emigrants from #Bangladesh and #Egypt disembark from the Italian Navy ship "Libra" in #Shengjin, #Albania #Italy pic.twitter.com/lwtPRe5gWk
— Isa Myzyraj (@IsamyzyrajAlb) October 16, 2024
Podle dohody může Itálie do Albánie odeslat až 36 tisíc běženců ročně a to pouze z takzvaných bezpečných zemí jako je Pobřeží Slonoviny, Bangladéš, Egypt či Tunisko. Právě ono označení bezpečná země je pro albánské úřady důležité, protože v následném jednání je pro tyto osoby velmi ztížené získání azylu a následuje odeslání zpět.
Itálie, která trpí pod návalem nelegálních přistěhovalců, si od tohoto kroku slibuje, zmírnění migrace. Albánie totiž pro běžence nepředstavuje zajímavou lokalitu a to zejména kvůli své tvrdé sociální politice.