Jednota nepanuje mezi členskými státy Severoatlantické aliance v názoru, zda může Ukrajina používat zbraně dodané západními zeměmi při svých útocích na ruské území. K nejhorlivějším zastáncům povolení těchto úderů patří Francie, Polsko, pobaltské státy a Česká republika, rezolutně se nyní proti němu vyslovila Itálie. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani navíc uvedl, že jeho země nepošle na Ukrajinu jediného svého vojáka.
Naopak změnu v postoji ukazují Spojené státy. Šéf americké diplomacie Antony Blinken totiž uvedl, že Spojené státy mají za úkol Ukrajině zabezpečit dostatek vojenského vybavení, ale jak s ním pak Kyjev vůči Rusku naloží, je už pouze na něm. Proti tomu se ohradil ruský prezident Vladimir Putin, který tyto kroky považuje za velice nebezpečné. Podle mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se o tomto povolení uvažuje, ale nejsou žádné záruky, že skutečně projde.
Boje pokračují na obou stranách. Rusko zvyšuje tlak v Charkovské oblasti, kde v noci na dnešek znovu zasáhlo samotný Charkov, kde největší škody ohlásila plynárenská síť, jejíž zásah způsobil sérii výbuchu. Úspěchy si však připisují i Ukrajinci, kteří v minulých dnech zasáhli ruskou radarovou stanici v Krasnodarském kraji, která slouží k monitoringu mezikontinentálních balistických střel.
Aftermath of the Russian attack on Malodanylivska community, #Kharkiv region. https://t.co/MjjiO2bHqe
— Bogdan Voron (@Bogdan_Voron) May 30, 2024