neděle 19. ledna 2025

Islandské ženy stávkovaly za rovné platy. Přidala se i premiérka

Desetitisíce žen po celém Islandu vyhlásily v úterý celodenní stávku jako součást kampaně za větší rovnost. Ke stávce se přidala i premiérka země.

profimedia-0816371821

Stávka Islanďanech v Reykjavíku (24. 10. 2023)
Zdroj: Profimedia

  • Stávka Islanďanech v Reykjavíku (24. 10. 2023)
  • Zdroj: Profimedia

V pořadí sedmá stávka Islanďanek zachvátila ostrovní stát. K první došlo již v roce 1975 a i ta z úterý 24. října upozorňovala na diskriminaci žen v oblasti mezd a násilí na základě pohlaví. Do první celodenní stávky se připojily desetitisíce žen včetně islandské premiérky Katrín Jakobsdóttir.

Podle islandské veřejnoprávní televize RÚV některé školy a knihovny v této ostrovní zemi v úterý z důvodu stávky neotevřely. Omezení se dotklo všech sektorů, kde pracují převážně ženy. Podle RÚV na celém Islandu byla v úterý otevřena pouze jedna bankovní pobočka. Lékařské ordinace v hlavním městě do včerejší půlnoci léčily pouze urgentní případy. Ženy tvoří dvě třetiny zaměstnanců v kanceláři islandské premiérky a v úterý se všechny z nich zúčastnily stávky a nepracovaly, dodal mluvčí.

Akce je označována za největší ženskou stávku desetiletí. Při zapojení do stávky ženy nekonají žádnou placenou ani neplacenou práci včetně péče o domácnost a nosí transparenty s nápisem „Kallarou þetta jafnretti?“, což znamená: „Nazýváte to rovností?“.

Island se dlouhodobě umisťuje na prvním místě indexu rozdílu mezi pohlavími Světového ekonomického fóra, jde tedy o zemi, kde rozdíly mezi ženami a muži například v otázce platů jsou nejnižší. Přestože je Island označován za „ráj rovnosti“, tak místní ženy stále cítí, že je zde prostor pro zlepšení.

Islanďanky stále zaostávají za muži v oblasti příjmů, ačkoli zákony o rovnosti mezd platí od roku 1961. V roce 2018 poslanci zašli ještě dál a udělili firmám povinnost dokazovat, že neplatí ženám méně než mužům. Podle islandského statistického úřadu činila nerovnost v platech mužů a žen na Islandu 10,2 procent v roce 2021, v oborech financí a pojišťovnictví rozdíl činí téměř 30 procent.

Stávka řeší i násilí na ženách. Více než 40 procent žen zažilo genderově motivované nebo sexuální násilí. Studie Univerzity Islandu z roku 2018 ukázala, že jedna ze čtyř islandských žen byla znásilněna nebo sexuálně napadena, přičemž většina hlášených případů nepostoupila k soudu.

Odhaduje se, že v centru Reykjavíku se v úterý sešlo minimálně 25 tisíc žen.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Aljazeera, CNN

Související

McDonald’s
Zahraniční

Stovky britských zaměstnanců žalují McDonald’s pro obtěžování a diskriminaci

Švédské město Uppsala má nejčistší vzduch v Evropě.
Zahraniční Zajímavosti

Švédská města mají nejčistší vzduch v Evropě

Carlien Scheele
Zahraniční Ženy

Genderová nerovnost na pracovním trhu EU stojí 370 miliard eur ročně

GdoWCSTWAAAal5L
Zahraniční

Volby na Islandu vyhrávají socialisté. Sčítání hlasů komplikují sněhové bouře