Írán znovu navýšil množství uranu obohaceného na 60 procent, čímž se přiblížil hranici potřebné k výrobě jaderné zbraně. Ke konci října disponoval 182,3 kilogramy tohoto materiálu, což je o 17,6 kilogramu více než v létě, uvádí zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Podle šéfa agentury Rafaela Grossiho má Írán dostatečné množství pro výrobu několika bomb, pokud by se rozhodl uran dále obohatit na 90 procent.
Přestože Írán tvrdí, že jeho jaderný program slouží mírovým účelům, spolupráce s MAAE stagnuje. Grossi minulý týden jednal s íránskými představiteli v Teheránu o možnosti zastavení dalšího navyšování zásob, avšak konkrétní kroky nepřinesl. Rada guvernérů MAAE se tento týden ve Vídni zabývá možnými sankcemi vůči Íránu, protože země omezila inspekce a v minulosti zakázala práci klíčových expertů agentury.
Situaci komplikují i důsledky rozpadu jaderné dohody z roku 2015, známé jako JCPOA. Po odstoupení USA za vlády Donalda Trumpa v roce 2018 a obnovení sankcí přestal Írán dohodu dodržovat, začal obohacovat uran na vyšší úroveň a omezil přístup inspektorů. Západní země nyní hledají způsoby, jak íránský jaderný program znovu dostat pod kontrolu.