Přestože íránské úřady ještě neuvedly pravou příčinu pádu prezidentského vrtulníku, vyrojily se spekulace, že za zřícením letounu by mohly stát izraelské tajné služby, protože Írán je pro Židovský stát jedním z největších světových nepřátel. Nejmenovaní izraelští politici toto tvrzení však popřeli, přestože nevraživost mezi oběma státy dostoupila vrcholu minulý měsíc, kdy Írán podnikl letecký úder na Izrael jako odvetu za útok Jeruzaléma na svůj konzulát v syrském Damašku.
Samotný Írán se od oznámení smrti Ebrahíma Raísího připravuje za hromadných modliteb na nové prezidentské volby. Ty musí vyhlásit do 50 dní od smrti hlavy státu. Zatím Raísího pravomoci převezme vicepremiér Mohammad Mochbar, zda bude kandidovat i do regulérních voleb ale zatím není jasné. Jisté však je, že Raísího smrt ovlivní i jmenování nového ajatolláha, čili duchovního vůdce a nejmocnějšího muže země. S Raísím se totiž počítalo jako s nástupcem Alího Chameneího.
Do Teheránu zatím proudí kondolence z celého světa. Soustrast vyjádřilo Rusko, Indie, Čína či Evropská unie, ale také zástupci radikálních blízkovýchodních hnutí Hamás, Hizballáh či jemenských Húsíjů.
The leftovers of President Ebrahim Raisi is taken by Iranian search Parties.
— Sunanda Roy 👑 (@SaffronSunanda) May 20, 2024
Iranians celebrating it. The butcher of 80's is dead as per them.
Begining of the end of Islamic Republic of Iran. pic.twitter.com/zY8TnnUrfV