Nejvýznamnější škody způsobují ploštice sáním na různých částech rostlin. V místě vpichu odumírá pletivo, dochází ke žloutnutí, černání, deformacím až vypadávaní odumřelých částí. „Napíchnuté květy a plody opadávají, nebo jsou pokroucené, zmenšují se, tvoří se různé barevné skvrnky a korková pletiva. Některé druhy ploštic jsou navíc významnými přenašeči chorob,“ popisuje Kamil Holý z výzkumného týmu Integrované ochrany zemědělských plodin proti škůdcům.
Ploštice mají rády teplé a suché letní počasí a žijí téměř po celém světě. V České republice jich žije asi 900 druhů. Je pro ně charakteristický štiplavý ploštičný zápach, který slouží k obraně před nepřáteli, ale mohou ho zanechávat i na napadených plodinách, čímž zhoršují i senzorickou kvalitu zemědělských produktů. „Pro zemědělce i zahrádkáře jsou hrozbou dva nové druhy, které se k nám šíří z okolních států,“ konstatuje Holý.
Jedná se o kněžici zeleninovou z jižní Evropy a o kněžici mramorovanou zavlečenou k nám z Asie. Ta patří mezi nejškodlivější druhy ploštic a pochutnává si například na polních plodinách, zelenině, ovoci i révě.
„Oba druhy se u nás teprve zabydlují, ale již na podzim 2023 jsem pozoroval přemnožení kněžice zeleninové na sóji na Břeclavsku a v roce 2024 se na stejné lokalitě vyskytlo spolu s kněžicí zeleninovou i několik jedinců kněžice mramorované. V dalších letech bude škodlivost obou druhů stále častější. Pokud se podcení ochrana v počátcích výskytu, může být s ohledem na nedostatek účinných přípravků s následnou ochranou problém a je třeba se připravit na škody v řádu několika až desítek procent,“ míní Holý.