Podle zprávy think tanku Observer Research Foundation patří průmyslové znečištění a emise z automobilů k největším faktorům, které se podílejí na celoročním toxickém ovzduší. V měsících říjnu a listopadu však znečištění ještě narůstá kvůli požárům zemědělské půdy. V roce 2019 tyto požáry zaznamenaly z vesmíru družice Nasa pro pozorování Země.
Přesný podíl zplodin ze spálené půdy na ročním maximu znečištění ovzduší je nejistý - oficiální údaje uvádějí přibližně 10 %, zatímco jiné výzkumy naznačují, že by mohl být vyšší. Předpokládá se, že v Novém Dillí tvoří spalování až 42 % všech pevných částic v ovzduší. U lidí všech věkových skupin dochází v tomto ročním období ke zvýšenému výskytu respiračních onemocnění.
V roce 2015 bylo vypalování plodin v Novém Dillí a státech Rádžasthán, Paňdžáb, Uttarpradéš a Harijána zakázáno, ale ukázalo se, že je obtížné tento zákaz prosadit. V lednu 2019 zahájila indická vláda Národní program čistého ovzduší. Jde o pětiletý plán, jehož cílem je omezit zhoršující se úroveň znečištění v celé zemi a zlepšit monitorování a informovanost. Dnes je země možná na prahu změny. Řešení spočívalo v řešení letitých zemědělských postupů, které zhoršují znečištění, říká Ashok Kumar Singh, ředitel Indického zemědělského výzkumného institutu.