Měsíční závody jsou v plném proudu. USA, Evropa i Čína chtějí vyslat opět rakety s lidskou posádkou na Měsíc. Indie má také svůj vesmírný program, díky kterému se může stát v pořadí čtvrtou zemí na světě. Která úspěšně přistane na Měsíci bez lidských členů posádky. Tento cíl se Indie snaží splnit pomocí mise Chandrayaan-3. Indická raketa vzlétla ke hvězdám v dnešních ranních hodinách.
Chandrayaan znamená v sanskrtu „měsíční vozidlo“ a byla vypuštěna ze Satish Dhawan Space Center v Andhrapradéši v jihovýchodní části Indie. Více než milion lidí sledovalo na YouTube historický start v přímém přenosu a mnohapočetný dav se shromáždil u kosmodromu, aby viděl zážeh indické rakety na vlastní oči.
Indická organizace pro výzkum kosmu na Twitteru oznámila, že raketoplán Chandrayaan-3 je v „přesné oběžné dráze“ a že „započal svou cestu k Měsíci“, přičemž technický stav vesmírného tělesa byl označen za „normální“.
Očekává se, že počátkem srpna Chandrayaan-3 přistane na měsíčním povrchu. Indie se snaží přistát v oblasti nezkoumaného jižního pólu Měsíce. Chandrayaan-3 se skládá z přistávacího modulu, modulu pro pohon a vozítka. Cílem mise je bezpečně přistát na povrchu Měsice, shromažďovat data a provádět řadu vědeckých experimentů. Pouze tři země zatím dosáhly komplikovaného cíle přistání kosmické lodi na měsíčním povrchu, byly to Spojené státy, Rusko a Čína.
MAJESTIC #Chandrayaan3 🇮🇳 pic.twitter.com/b5VKkfMzQX
— BALA (@erbmjha) July 14, 2023