úterý 22. dubna 2025

Indická republika slaví 75 let. Jde o nejlidnatější demokracii světa

Dne 26. ledna 1950 vstoupila v platnost indická ústava, čímž byla oficiálně vyhlášena Indická republika, nejlidnatější demokracie světa.

Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího

Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Busty Džaváharlála Néhrúa a Mahátma Gándhího
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Džaváharlál Néhrú

Po desetiletích pasivního odporu a vyjednávání mezi Mahátmou Gándhím, britskou vládou a muslimskou ligou se Indie konečně v roce 1947 dočkala nezávislosti. Původně slíbená samostatnost během druhé světové války vedla k rozdělení indického subkontinentu na dva státy – Indii a Pákistán. Toto rozhodnutí, které Gándhí označil za „nejšlechetnější čin britského národa“, však vyvolalo náboženské násilí, při kterém zemřely stovky tisíc lidí, včetně samotného Gándhího, který byl v lednu 1948 zavražděn hinduistickým fanatikem.

Indický premiér Džaváharlál Néhrú, který byl Gándhího žákem a pokračoval v jeho politických snahách, dokázal stabilizovat zemi a v roce 1949 byla přijata indická ústava. Ta oficiálně ustanovila Indii jako republiku, která 26. ledna 1950 získala právní rámec pro fungování jako demokratický stát. Ústava garantovala univerzální volební právo a zaručila rovnost pohlaví, čímž se Néhrú pokusil překonat kastovní systém a podporovat sociální spravedlnost.

Přestože Néhrú čelil neuvěřitelným výzvám, včetně masivní chudoby, stagnace vývoje země a přeplněnosti, zůstával klíčovým lídrem Indie. V roce 1952 vyhrál první z několika voleb a vedl zemi, která musela integrovat bývalé knížecí státy a potýkala se s národními autonomními hnutími. Néhrú, přestože byl zastáncem nenásilí, musel někdy přistoupit k vojenským akcím, například při obsazování portugalských enkláv Goa a Daman nebo v konfliktu s Čínou o Kašmír. Po jeho smrti v roce 1964 se stal jeho nástupcem Lál Bahádur Šastrí a později jeho dcera Indira Gandhi, která se stala premiérkou čtyřikrát.

Autor: Šimon Mitro

Související

Brasília
Zahraniční Výročí

Brasília je hlavním městem už 65 let

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Génius, který změnil svět fyziky. Einstein zemřel před 70 lety

hledání vajíček Velikonoce
Ostatní Velikonoce

Jak vzniklo hledání velikonočních vajíček?

Lidové_noviny,_1893-12-18,_č._2
Domácí Výročí

Lidové noviny měly pohnutý osud. Před 80 lety vyšly na dlouhou dobu naposledy