Město Lutych reagovalo okamžitě. „Jedná se o památkově chráněnou lokalitu, úklidové práce začaly hned druhý den,“ řekl starosta Lutychu Willy Demeyer s tím, že na úklidu pracuje osm lidí vybavených speciálními přístroji a chemikálie. Práce vyjdou asi na čtvrt milionu korun. Městský radní François Pottié označil čin za vandalismus. Dílo rozdělilo Belgii na dva tábory, jeden jej odsuzuje, druhý ho obdivuje. A přineslo i zásadní otázku: „Pokud můžete pomalovat všechny schody, aniž by někdo zasáhl, dokážete si představit úroveň bezpečnosti v okolí?“ ptá se obyvatel Lutychu.
Propalestinští aktivisté se k činu nepřihlásili, chtějí zůstat anonymní.
Montagne de Bueren je se sklonem 30 stupňů prý nejstrmější schodiště na světě. Jméno dostalo po Vincentu de Bueren, který v 15. století bránil Lutych před útokem burgundského vévody Karla Smělého. Schodiště vzniklo v roce 1881 na počest šesti stovek vojáků, kteří v bitvě padli.
During the night in Belgium, activists transformed the renowned Bueren stairs (374 steps), in Liège, into a prominent representation of the Palestinian flag. 🇧🇪🇵🇸 pic.twitter.com/pT86a6L1AG
— StanceGrounded (@_SJPeace_) March 19, 2024