Povstalecká skupina Húsíů ovládající severní část Jemenu pokračuje ve svých akcích, kdy ostřelují lodě, které proplouvají úžinou Bab al-Mandab mezi Jemenem a Somálskem. V reakci na její počínání už řada dopravních společností přestala využívat Rudé moře a Suezský průplav pro své cesty a raději obeplouvá celou Afriku kolem Mysu dobré naděje na jižním cípu Jihoafrické republiky. Jemenští separatisté chtějí svými akcemi tlačit na Izrael, aby ukončil rozsáhlou pozemní operaci v Pásmu Gazy.
Yemen’s Houthis ‘will not stop’ Red Sea attacks until Israel ends Gaza war https://t.co/k4QfYqyzsJ
— ┋𝔇𝔞𝔫𝔞’𝔰 𝔐𝔲𝔰𝔢┋ (@DanasMuse1) December 20, 2023
Situaci by mohl citelně odnést Egypt, který loni na provozu přes Suez vydělal 9,4 miliardy dolarů. Dnes denně přichází o více než dvacet milionů dolarů, které si účtoval za proplutí. Navíc Suezský průplav vnímá jako svou národní hrdost a světově důležitou lodní tepnu.
Na události v Rudém moři reaguje i trh s ropou. Její ceny od začátku týdne prudce stoupají. Už v pondělí zdražil severomořský Brent o 2,6 procenta na 78,55 dolaru (zhruba 1 766 korun) za barel, zatímco barel americké lehké ropy WTI byl k dostání o 2,5 procenta dráž za 73,23 dolaru (1 647 korun).