Myšlenka na vesmírný teleskop vznikla už ve 40. letech, ale realizace trvala desetiletí. Hubbleův vesmírný dalekohled byl navržen v 70. letech, postaven v 80. a do kosmu vynesen v roce 1990. Hned po startu se však ukázalo, že hlavní zrcadlo má optickou vadu, což způsobilo rozmazané snímky.
Problém napravila až oprava provedená astronauty při vesmírné misi v roce 1993. Od té doby začal Hubble posílat na Zemi ohromující záběry hvězd, galaxií i planet. Díky tomu, že pracuje mimo atmosféru, má až desetkrát ostřejší obraz než pozemské dalekohledy.
Dalekohled velký jako autobus krouží kolem Země každých 97 minut a je poháněn sluneční energií. Během své činnosti zaznamenal například srážku komety s Jupiterem, detailní pohled na Pluto, černé díry nebo galaxie vzdálené miliardy let. Hubble tak navždy změnil naše chápání vesmíru.
Did you know the Hubble Space Telescope turns 35 this week? 🥹
— European Space Agency (@esa) April 20, 2025
As part of the celebrations, we are releasing a new image of the Sombrero Galaxy, also known as Messier 104.
An eye-catching target for Hubble and a favourite of amateur astronomers, the enigmatic Sombrero Galaxy… pic.twitter.com/u4Rraft4dv
NASA’s Hubble Space Telescope captured the moment a supermassive black hole devoured a star — quite the cosmic show. pic.twitter.com/X4v8GGmLga
— Mashable (@mashable) April 5, 2025
The stunning ‘Butterfly Nebula’ by Hubble space telescope 🦋 pic.twitter.com/n3lyXHGkr7
— Latest in space (@latestinspace) April 14, 2025