čtvrtek 17. července 2025

Hrozí návrat nebezpečných chorob, proočkovanost dětí po celém světě klesá

Globální proočkovanost dětí celosvětově stagnuje, někde dokonce klesá. Nestojí za tím jen nedostatek financí, ale také šíření dezinformací a váhání rodičů.

50782991392_daeccae352_b

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Za posledních 50 let došlo k výraznému pokroku v oblasti rutinního dětského očkování a díky tomu i k vymýcení mnoha život ohrožujících nemocí jako je černý kašel, tetanus, žloutenka, spalničky nebo záškrt. Svého vrcholu dosáhlo očkování v roce 2010. Od té doby v mnoho zemích počty naočkovaných stagnují nebo dokonce klesají.

Nejde jen o chudé země jako je Nigérie, Etiopie či Somálsko, které na vakcíny nemají dost peněz. Počty naočkovaných se v posledních letech rapidně snižují i ve vyspělých zemích. Rodiče nejsou často o očkování svých potomků na sto procent přesvědčení a po pročtení laických diskusí na internetu základní očkování raději odkládají nebo zcela odmítají. Diskutující často píšou, že očkovací látky způsobují autismus, že dětské nemoci jsou neškodné, očkování je plné chemie a jiných jedovatých látek nebo že přirozená imunita je lepší než očkování. Velký problém je pak šíření nebezpečných dezinformací.

Správně se rozhodnout často rodičům nepomohou ani lékaři. I ti se v názoru na očkování rozchází. Podle mnohých však odkládání očkování nebo jeho odmítání zvyšuje riziko nákazy. V některých zemích není očkování povinné, ale silně doporučené jako například v Norsku, Rakousku. V jiných zemích jako třeba v Švédsku je zcela dobrovolné, i přes to je tam očkovaných přes 95 procent obyvatel.

Autor: Zuzana Beranová

Související

spalničky
Zahraniční Zdraví

USA hlásí nejhorší epidemii spalniček za 30 let. Dvě děti zemřely

komár
Zahraniční Klimatické změny

Evropa čelí náporu komárů a tropických nemocí

malárie
Zahraniční Zdraví

Surinam je první amazonskou zemí bez malárie

cukrovka
Zdraví

Strava těhotných může ovlivnit riziko cukrovky u dětí