Hrady zdražují, kaple je za 640 korun, speciální okruh vyjde rodinu na 14 tisíc

Nadcházející sezona na hradech a zámcích provětrá peněženky návštěvníků více než v minulosti. Na Karlštejně stojí nejdražší vstupné 3 500 korun.

Hrad_Karlštejn_(Karlštejn),_Karlštejn_172

Na Karlštejně od letoška podražili všechny okruhy i speciální akce.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Na Karlštejně od letoška podražili všechny okruhy i speciální akce.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

V poslední době kritizované ceny vstupů na české hrady a zámky jdou s právě započatou sezónou zase nahoru. Sice jen o desítky korun, ale výsledné ceny leckoho zarazí. Nejmarkantněji to je u nejnavštěvovanějšího českého hradu, gotické perly středních Čech Karlštejna. O 40 korun na současné tři stovky se totiž zvedlo základní vstupné do císařských rezidencí, přičemž snížené vyjde na 240 korun.

Výrazné zdražení jednotlivého vstupného čeká ale hlavně zájemce o prohlídku hradní kaple. Ta totiž dnes vyjde na 640 korun, což je oproti loňsku zdražení o 80 korun. Nejvíce peněz ale návštěvníci zaplatí za akci nazvanou Na kafe s kastelánem, která z loňských tří tisíc podražila na 3,5 tisíce za osobu bez ohledu na věk. Při ní se nanejvýš šestičlenná skupina setká s kastelánem, který ji zavede i do míst, která jsou návštěvníkům nepřístupná. Rodinu s dvěma dětmi bude taková prohlídka stát 14 tisíc korun.

Za prohlídku mimořádných okruhů zaplatí shodně děti i dospělí od 1 700 do 1 800 korun.

Vstupné zdražují i jiné památky, které společně s Karlštejnem patří k pěti nejnavštěvovanějším českým hradům a zámkům, konkrétně Český Krumlov, Lednice, Valtice a Hluboká. Na zámku Kozel se zase nově platí i za vstup do zámeckých zahrad. V drtivě většině za zdražením podle Národního památkového ústavu strojí nárůst cen energií.

Autor: Jan Skala

Související

vlajky států EU
Ekonomika

Průměrná inflace v EU je nižší než v Česku

golddukat_gold_coin_gold_nugget_gold_nugget_natural_gold-707659
Ekonomika

Cena zlata stále stoupá. Ještě letos bude unce za 2,5 tisíce dolarů

Český Krumlov
Domácí Tipy na výlety

Český Krumlov vábí turisty řadou akcí. První začne tento víkend

koruna česká
Ekonomika

Inflace v dubnu narostla