sobota 25. května 2024

Hradec Králové dal Černihivu peníze na opravu školky a chystá další sbírku

Z peněz, které vybrali lidé v Hradci Králové, se opraví zničená školka v ukrajinském Černihivu. Radnice východočeské metropole ale ve sbírce pomoci pokračuje i po středečním ruském útoku.

52005805046_77a70f2cd0_b

Hradec Králové pomáhá válkou zdecimovanému Černihivu.
Zdroj: Flickr

  • Hradec Králové pomáhá válkou zdecimovanému Černihivu.
  • Zdroj: Flickr

Celkem 300 tisíc už poslal královéhradecký magistrát svému partnerskému městu, ukrajinskému Černihivu, na opravu budovy mateřské školy, kterou zničil jeden z mnoha ruských náletů na centrum tohoto města na severu země, v blízkosti běloruských hranic. Dalších 100 tisíc, které Hradec Králové na sever Ukrajiny odeslal, šlo na nakoupení čerpadel, pomocí kterých měly být obnoveny dodávky pitné vody.

Východočeské město pro svého ukrajinského partnera ale už vyhlásilo novou sbírku v souvislosti s masivním ruským úderem na město ve středu minulého týdne, který si vyžádal 18 mrtvých a 78 zraněných. Útok, který ruská armáda podnikla balistickými raketami, zničil i další budovy, včetně školy a nemocnice, na jejichž opravu Hradec Králové peníze chce vybrat.

Účet na pomoc partnerskému městu založil Hradec Králové už v roce 2022. Hned na začátku války bylo totiž toho město, ležící zhruba 150 severovýchodně od Kyjeva, terčem jednoho z nejsilnějších ruských úderů.

Autor: Jan Skala

Související

1000007977
Zahraniční

Stoltenberg vystrkuje růžky. Chce povolit Ukrajině útočit zbraněmi na ruském území

1000007969
Zahraniční

Ukrajina jde u Charkova do protiútoku. Pentagon ho podpoří další várku pomoci

JV4161c0_MOS30_RUSSIA_0223_11
Zahraniční

Putin blouzní: Chce Ukrajinu i švédský ostrov, hrozí Britům, Estonsku ukradl bóje

canva_tir ASMPA rénové
Zahraniční

Francie reaguje na ruské jaderné cvičení. Den po něm spustila to svoje