Norka Kristin Harila toho dne dokončila lov na osmitisícovky. Všech čtrnáct jich zdolala za 92 dnů. Přitom obvykle trvá jen výstup na K2 kolem 50 dnů. Harila ale měla podporu bezpočtu šerpů, kteří připravovali lana, stavěli výškové tábory a nosili vybavení. Do základních táborů ji přepravoval vrtulník, přestože žena ráda mluví o ochraně přírody a klimatu. Jak se později ukázalo, patřila mezi desítky lidí, kteří se na vrchol hodlali dostat třeba přes mrtvoly. Doslova. Museli totiž překročit umírajícího 27letého šerpu Mohammada Hassana. Toho zranila malá lavina.
⚠️ Warning : Disturbing Video
— The Northerner (@northerner_the) August 6, 2023
Another video of Pakistani HAP Muhammad Hassan's dead body at the K2 Bottleneck.
He struggled for 3 hours hanging upside down to a rope & no one helped him but instead continued for summit.
Companies wins, humanity lost#Karakoram pic.twitter.com/htyIe6ye84
Rakušan Philip Flämig se ještě před místem, kde se Hassan zranil, otočil a cestu vzdal. Těla si všiml až později na záběrech, jež pořídil dronem. Podle něj tři různí očití svědci potvrdili, že byl šerpa stále naživu, když kolem něj prolezlo asi 50 lidí. Nikdo se mu prý nesnažil pomoci. Kristin Harila naopak tvrdí, že ona a její tým udělali maximum, aby pomohli. Hassan podle ní neměl rukavice ani péřovou bundu. Ze záběrů z dronu to ale vypadá, že to není pravda.
V souvislosti s kauzou se objevuje čím dál větší kritika komerčního horolezectví. Na nejvyšší hory světa se totiž vydávají i málo zkušení lidé, které tam za velké peníze dopraví šerpové. Podle mnohých nemá takové jednání nic společného s horolezectvím.
Climbers crossing the most dangerous part of K2; The Bottleneck & the laying man in black & yellow dawn suit is reportedly Muhammad Hassan from Tissar Skardu, who died there and 130 climbers crossed over his body on ascent & descent.
— The Northerner (@northerner_the) August 5, 2023
This is gift of commercial climbing #Climbing pic.twitter.com/m7J22AvqtJ