Už měsíc zásobuje horkovod z jaderné elektrárny Temelín českobudějovickou teplárnu. Za tu dobu dodal zhruba 50 terajoulů tepla v podobě vroucí vody o 110 stupních. Investice do jeho výstavby však byly mnohem větší, než se původně čekalo. Z částky 1,69 miliardy korun se nakonec suma za celou akci vyšplhala na 2,4 miliardy. Hlavním důvodem byla skutečnost, že se stavba 26 kilometrů dlouhého horkovodu protáhla o dva roky a mezitím došlo ke zvýšení cen materiálu i služeb. Navíc zkrachovala firma, která se stavbou začala.
Do provozu jsme uvedli třetí nejdelší horkovod v České republice!
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) October 23, 2023
Dvě speciální potrubí o délce 26 kilometrů a vnějším průměru 80 a 71 centimetrů propojují Jadernou elektrárnu Temelín a České Budějovice. Tento projekt přináší značné výhody pro životní prostředí: umožní roční… pic.twitter.com/vvETBpMcrb
Teplo z Temelín pokryje v Českých Budějovicích zhruba třicet procent domácností a firem, které jsou napojené na tamní teplárnu. Podle hlasů z budějovické radnice díky tomuto systému vytápění město bude moci zachovat alespoň pro letošní sezonu stabilní cenu tepla.
Velkým pozitivem využívání temelínského horkovodu je jeho menší ekologická zátěž. Díky němu vylétne do ovzduší ročně o 80 tisíc tun oxidu uhličitého méně.